Zpět na úvodní stránku

kliknutím na chaloupku se vrátíte na úvodní stránku

školní rok 2020/2021

zpět na fotogalerii

VESMÍR

SNĚHOVÉ HRÁTKY

ČERTI

JAK SE LETOS VAŘILO V „PEKELNÉ KUCHYNI“.

Podlesáčci se rozhodně čertů nebojí (možná jen ti největší hříšníciJ), a tak jsme si naši pekelnou školku letos užívali skoro 14 dní. S posledním živlem – ohněm jsme se přenesli rovnou do pekelné kuchyně. V nabídce dne bylo vyrábění čertů různých druhů a tvarů, pekelné soutěžení, mikulášské počítání, andělské říkání, čertovské zpívání, zapeklité hledání úkolů a spoustu dalších čertovin.                                                    

Specialitou šéfkuchaře byl guláš, který nám uvařili sami čerti! Opravdu! Letos za námi totiž Mikuláš, andílci a čertíci přišli na zahradu. Mikuláš četl v knize hříchů a představte si – všechny děti odměnil!  V naší pekelné kuchyni plápolal oheň a také jsme zatopili pod kotlem, aby mohli čertíci předvést své kuchařské umění. Gulášek se čertíkům moooc povedl a když jsme si jej k obědu nalévali z toho očouzeného kotlíku, všichni jsme čertíky chválili, všechno jsme snědli a někteří si dokonce přidali.  A tak moc všem děkujeme, byl to pro děti, ale i pro nás nevšední zážitek a těšíme se na vás zase za rok.

https://youtu.be/L4bVqkSpHyE

VÁNOCE

POSVÍCENÍ

Doba koronavirová přináší nejen starosti, ale i výzvy!                                                                                     Na oblíbené vystoupení k posvícení jsme se připravovali již od září.  Děti vyráběly ohromné posvícenské koláče, připravovaly si „kachlíkovou“ pec, chystaly malované půllitry a zejména nacvičovaly veselé posvícenské básničky a písničky. Na začátku října bylo však jasno, že vše bude jinak…

To byla ale právě ta výzva! Přeci neošidíme děti, rodiče a prarodiče o zúročení jejich úsilí!

V určený den rodiče dětem přichystaly stejné oblečení, ve školce jsme ještě děti vyparádili stejnými posvícenskými oblečky, připravili jsme si své kulisy a začali trénovat na generálku v podobě videopřenosu jako opravdoví herci a herečky. Každý se do hereckého výkonu vžil a podal svůj nejlepší herecký výkon, a tak jste mohli v den posvícení sledovat naše vystoupení alespoň virtuálně přes facebook.

A když jsme s dětmi ve školce naše vystoupení shlédli a viděli ty rozzářené oči, věděli jsme, že to stálo za to!

Soutěž o nejlepšího kuchaře

V letošním roce byla opět vyhlášená soutěž o nejlepšího kuchaře roku 2020 ve společném stravování. Vloni jsme skončily na krásném 4. místě. Těšily jsme se, jak letos toto místo alespoň obhájíme. Přišlo do toho období koronaviru, ale přesto jsme se připravovaly a vymýšlely ty nejlepší recepty. Měly jsme připravit svačinky pro děti – dvě slané a jednu sladkou. Doufaly jsme, že se soutěž uskuteční. V květnu jsme se vrátily do školky a zjistily, že soutěž bude. Do konce května jsme svačinky připravily a nafotily. Šly jsme do soutěže s domácím kváskovým chlebem, drožďovou pomazánkou s křepelčími vajíčky a zeleninkou, druhá svačinka byly špenátové rolky s lučinou a  chia semínky a sladká svačinka byl tvarohový pribináček s jablečno – hruškovým pyré. Doplnily jsme je o meltu a jahodový kefír. Pak přišlo čekání, jestli nás vyberou do finálového kola. A stalo se!!! Vybraly nás do osmi nejlepších, z celé české republiky. Finále se konalo dne 27.8.2020 v Praze v Makroakademii ve Stodůlkách. Vařit tentokrát šla p. Jitka Rejnartová s p. Lídou Staníčkovou, doprovodily jsme je s paní ředitelkou Jitkou Lavičkovou. Holky byly nervózní, ale jakmile přišly na řadu všechno z nich spadlo a odvedly skvělý výkon. Porota je chválila a my netrpělivě čekaly, jak to letos dopadne. Všichni nám držely palce, holky ve školce, paní starostka a povedlo se. Umístily jsme se na druhém místě z celé republiky. Je to pro naši školku úžasné, co jsme dokázaly v tak prestižní soutěži. Děkujeme všem, co nám držely palce. Jsme pyšný na to, co jsme jako tým dokázaly a věříme, že příští rok tam na nás čeká zlato!!!

Martina Mátlová

60.NAROZENINY ŠKOLY

„Ta naše školička, už je pěkná babička!“, znělo školkou v Podlesí už od pátečního rána 11. září 2020. Děti se při té představě velmi divily a moc těšily na odpoledne, kdy měla velká oslava vypuknout.  Připraveno bylo výborné pivečko, klobásky na grilu, pro děti bezinková točená limonáda a spousta dalších sladkých i slaných dobrot od paní kuchařek, školnice i učitelek. V 16,00 hodin jsme již netrpělivě očekávali první návštěvníky. Připraveny byly fotografie tříd z posledních desítek let provozu školky a pro všechny zájemce i prohlídka školky. Paní starostka Marcela Dušková shromáždila fotografie od budování školky svépomocí místních obyvatel až po současnost a vše zdokumentovala v knize „60.výročí otevření mateřské školy Podlesí 1960 – 2020“. Velkým a příjemným překvapením byla přítomnost první paní ředitelky Jaroslavy Kolingerové. Společně všichni zavzpomínali na začátky v podleské mateřské škole při dojemném vyprávění bývalé paní ředitelky, která všechny překvapila svou vitalitou a nadšením. A poté již nic nebránilo povídání a vzpomínání bývalých i současných žáků a paní učitelek. K dobré pohodě všem hrála kapela Kocábka a za krásného počasí se oslava protáhla až do večerních hodin. Tak školičko – všechno nejlepší a „ještě jednou tolik“…!

Ohlédnutí za 60. narozeninami MŠ v Podlesí

Když mi přišla vkusná a vtipná pozvánka na oslavu 60. výročí otevření mateřské školy v Podlesí, byla jsem nejen překvapená, ale především potěšená. Po ní následovalo osobní pozvání paní ředitelky Jitky Lavičkové, tomu nešlo odolat z jednoho prostého důvodu – před 60 lety vedení obce a nadšení rodiče postavili v akci Z mateřinku, která v té době neměla v celém okrese konkurenci. Tehdy v roce 1960 mi bylo 22 let a já otevírala ráj pro předškolní děti. Cítila jsem velkou zodpovědnost a není nutné dodávat, že i obavy, abych nezklamala důvěru lidí, kteří byli na své dílo právem hrdí. Myslím, že díky nadšení všech se plán změnil ve skutečnost a dnešní možnosti zvedly školičku ještě o kus výš.

V pátek 11. 9. jsem se po 60 letech vydala zpět do míst svých ředitelských počátků (i když ne po svých jako kdysi, ale nyní již autem. Při vstupu do školní zahrady mě potěšilo upřímné a srdečné přivítání všemi zaměstnanci mateřinky. Paní ředitelka mě provedla svou školkou, seznámila s novinkami, které přináší dnešní moderní doba. Obě jsme spolu během malé chvilky našly společnou řeč, já vzpomínala, ona představovala. Šedivé vzpomínkové fotografie nahradily veselé barvy a výzdoba současné školky.

Atmosféra celé odpolední slavnosti byla milá a příjemná tím, že probíhala v krásném prostředí upravené a vyzdobené zahrady. Na začátku provozu školky tehdy nebyl čas na její dokončení. O to víc mě potěšilo zjištění, že podmínky pobytu dětí venku jsou úžasné a podnětné různými prvky k rozvíjení pohybových a rozumových dovedností a fantazie. Je tu viditelná snaha všech připravit dětem příjemné chvilky ve všech prostorách MŠ.

Chtěla bych také poděkovat paní starostce Marcele Duškové, bez její podpory a spolupráce by školička nebyla taková, jakou jsem měla ve svých plánech a představách na počátku.

Celému kolektivu MŠ v Podlesí bych chtěla ještě jednou poděkovat za pozvání a neskutečně srdečné přivítání. Na takové zážitky se nikdy nezapomíná. Poděkování patří i všem zaměstnankyním za jejich úsilí a nadšení s jakým připravovaly tuto akci.

Přeji školičce, aby v ní i nadále děti prožívaly úžasné dny plné zážitků, dále spokojené rodiče, trpělivé a obětavé paní učitelky a paní kuchařky, které vaří zdravé dobrůtky. A v neposlední řadě mateřince přeji dobrou spolupráci s ostatními školkami, různými spolky a sdruženími.

Velký dík za pozvání a úžasný zážitek Jaroslava Kolingerová

ADAPTAČNÍ KURZ PRO NAŠE NEJMENŠÍ…

Ptáte se proč? Odpověď je snadná. Když něco pomáhá, je to radost rodičům a dětem nabídnout a pořádat.

Již desátým rokem mateřská škola Podlesí nabízí v posledním srpnovém týdnu adaptaci ve školce nově přijatým dětem společně s jejich rodiči. Letošní rok děti provázel Ferda mravenec. Během týdne si“ naši nováčci“ zatancovali s velmi oblíbenou písničkou Broučci, zazpívali si s kytarou, zahráli si na mravenečky či berušky a zacvičili s padákem a barevnými míčky. Ve své školce si stihli nejen pohrát, ale také poznat jak to ve školce „chodí“, jaké dobroty jim budou naše šikovné paní kuchařky vařit, a to vše ještě v blízkosti své maminky nebo tatínka. Ti mohli také poznat paní učitelky, ochutnat dobroty paní kuchařek či poznat práci ochotné paní školnice. Všechny dotazy trpělivě zodpovídala paní ředitelka, a tak 1. září již nastoupila většina „maláčků“ hrdě a sami a těm mávaly spokojené maminky.

Ivana Horbaniucová

Komentáře nejsou povoleny.


Bc. Jitka Lavičková, MBA © 2011 - 2019 Ing. Petr Lavička