Zpět na úvodní stránku

kliknutím na chaloupku se vrátíte na úvodní stránku

školní rok 2017/2018

zpět na fotogalerii

 

 

PELMEL1

 

 

ČERVEN

 

 

 

ŠKOLA V PŘÍRODĚ

 

NÁVRAT

 

 

 

DEN ČTVRTÝ – OSTROVNÍ DÉŠŤSouvisející obrázek

Čtvrteční ráno nás vítá drobnými dešťovými kapičkami. U snídaně máme velké pozdvižení. Přilétá k nám velký černý krkavec a přináší tajnou depeši s mapou, která nám napovídá, kde je ukrytý poklad. Společně se nám daří rozluštit mapu a připravujeme se na výpravu za pokladem. Ostrovní bohové nás vyslyšeli a přestává pršet. Po svačince vyrážíme za pokladem. Cestou plníme těžké úkoly, které nám krkavec uložil. Byl to velmi náročný boj, my jsme vše zvládli a poklad našli:) Sladkou odměnu si každý odváží domů. Po výborném obědě kujeme plány na odpoledne. Chvilku za odměnu sledujeme pohádku a Terka si otevírá kadeřnický salon a plete dívkám překrásné copánky. Odpočinku bylo dost a už zase musíme pracovat. Tvoříme si náhrdelníky, vyplňujeme další pracovní listy, a ještě nás čeká cesta do blízké vesnice. Prostě máme stále co dělat. Večer nás čeká velké balení a poslední společná noc před odplutím z ostrova. Večerní posezení s dětmi bylo dojemné a pro nás pozitivní. Všichni chtějí jet příští rok znovu:)

 Děti už se těší, jak vám budou vše vyprávět. Dobrou noc, a ať se nám něco krásného zdá.

 

HLÁŠKY DNE:

uč. – děti, jaký stromeček si zdobíte na vánoce ? – TEREZKA H. – břízu paní učitelko

 

 

 

DEN TŘETÍ – ŘEMESLNÍCIVýsledek obrázku pro KRESLENÝ ŘEMESLNÍK

Dobré ráno, dobrý den, dobrý večer, plavba pokračuje. Po celkem klidné noční plavbě (jen několik výkřiků ze spaní) se budíme s úsměvy na tvářích. Děti jsou natěšené na další den. Domácí borůvkový koláč, který máme k snídani voní po celém ostrově. Pro nejedlíky sladkého jsou připraveny čerstvé křupavé knedlíčky. Ranní rozcvička je dnes dynamičtější než včerejší jóga. Dnes jedeme strečink. Musíme se fyzicky připravit na stloukání loděk a výrobu korálků. Dopoledne si všichni vyrábíme novou loďku a po svačince nás čeká překvapení. Majitel ostrova nás vede do své tajné skrýše. Čeká nás prohlídka muzea automobilových závodních veteránů a jednoho zbrusu nového vozu ŠKODA FABIA WRC. Z prohlídky aut byli nadšení nejen kluci, ale i naše závodnická děvčata. Po špagetovém obědě si navlékáme korálky, pěkně si cvičíme prstíky a trpělivost. Odpoledne se bavíme přetahováním lanem. Děti našeho číšníka Vaška přemohly, a tak dostaly sladkou odměnu. Po svačince malá chvilka hraní a zase hurá do práce. Máme spoustu pracovních listů, malujeme pádla k lodím a ještě pohybovka. Prostě pořád máme co dělat. Večerní rituály už máme pěkNě naučené, všichni vědí, co mají dělat. Kajuty se pomalu stmívají a nás čeká bohužel poslední celý den na ostrově. Těšíme se zítra… Dobrou noc.

 

Dnešní hlášky:

  • uč. Snad se někomu nestýská? BARČA B. – mě teda rozhodně ne!
  • NATÁLKA E. – paní učitelko, já jsem úplně vyřízená, protože jsem běhala, víš.
  • TEREZKA D. – Matěji, máš holku? – MATĚJ P. – ne, mám kluka!

 

 

DEN DRUHÝ – PRŮZKUMNÍCIVýsledek obrázku pro kreslený průzkumník

 

 Noc proběhla celkem klidně a noční hlídka se mohla i malinko vyspat:) Některá ptáčata byla vzhůru již po šesté hodině. Postupně jsme se oblékali, česali, čistili zoubky a vůbec jsme nemuseli pospíchat, protože jsme vlastně ve školce pořád. Ranní jógová rozcvička u bazénu nás příjemně naladila na celý slunečný den. Hlavním úkolem dnešního dne ostrovanů bylo vyrobit si oděv, protože při plavbě jsme přišli o spoustu věcí:) Dílo se nám podařilo a nemusíme chodit nazí. Před výborným obědem si děti ještě namalovaly do deníku vílu Voděnku. Po obědě máme krátký odpočinek před výšlapem na pevninu. Musíme doplnit lodní zásoby, a tak se vydáváme na vyplenění domorodých kmenů. Na cestě jsme museli zdolat mnoho překážek. Úkoly jsme plnili se ctí a naši malí ostrované se ničeho nezalekli. Z přírodnin se nám podařilo vykouzlit krásné víly Voděnky, nasbírali jsme hodně šišek, objevili jsme v lese utajený bunkr a také jsme zažili hodně legrace a skopičin. Před večeří ještě trochu pohybu v rytmu disco a zumba písní u bazénu. Celý den jsme makali a soutěžili. Čas koupání a večerní pohádky je tady. Strašně rychle nám to tady utíká.

P.S. Žádné slzy, žádné stýskání, nebojte se, děti tady nemají čas. Program je nabitý, a hlavně je baví.

Rodiče prosíme o trpělivost v dodávání zpráv. Máme tu třicet šmudlíků, o které se staráme. Jen vykoupat, učesat, převléknout, napít, vyčistit zuby…, to nám nějaký čas zabere. A teprve když už všichni spokojeně oddechují, můžeme začít posílat depeše.

Díky a dobrou noc. Ostrov Zahrádka je opět zahalen nočním tichem.   

 

 

DEN PRVNÍ – VLNOBITÍSouvisející obrázek

Po nezbytném rozloučení s rodiči se náš koráb konečně vydal na rozbouřený oceán. Cestou naštěstí neproběhla u nikoho mořská nemoc, takže jsme se mohli věnovat zpívání školkových hitů, hraní her a vyprávění vtípků. Náš cíl jsme spatřili poměrně brzy, neboť ostrov Zahrádka je vidět již z veliké dálky. Spořádaně jsme se ubytovali v pohodlných kajutách a z batůžků vyndali svačinky, které nám vzorné maminky připravily. Některé zapomněly, a tak ubohé paní učitelky rozdělily svou svačinu mezi děti, aby jim nebylo hladno. Prohlídka ostrova nám zabrala hodinku času a pak jsme vzali útokem jídelnu, kde nádherně voněla gulášovka a buchtičky se šodó. Po obědě nám praskaly knoflíky u kalhot. Při odpoledních činnostech si děti připravovaly lodní deník ve tvaru kapky, do kterého si budou střádat a zapisovat splněné úkoly. Příběh o putování kapky vody se dětem líbil, a díky našemu celoročnímu projektu ČTYŘI ŽIVLY, toho vědí o vodě hodně. Po odpolední svačince se vydáváme prozkoumat blízké okolí ostrova, plníme úkoly a jsme pěkně utahaní z celodenního putování. Ještě jsme stihli pomalovat křídami hranice našeho ostrova. Večeře je opět mňam. Po večerní hygieně nás ukolébává pohádka a jdeme do pelíšků.

Dobrou noc:)

HLÁŠKY DNE:

MÍŠA B. – ve čtyři hodiny odpoledne hlásí: já už bysem šel spát.

ANIČKA Š. – Hani, já tě mám ráda, ale jinak než Tonda.

NATÁLKA E. – já mám speciální šampon pro blondýnky, chceš ho vyzkoušet?

MATĚJ P. – Iva mi říkala, že mám ten domek velkej jako vrata.

 

  1. uč. – Vendo, odnes si tu bundu do jídelny! VENDA F. – a to tam mám jako jít sám?

 

  1. uč. – kdo má v příjmení schované nějaké zvířátko? – BARČA B. – já jsem příjmením LEV.

 

 

 

KISS PÁRTY

 

 

KVĚTEN

 

ZÁPIS DO MŠ

 

Dne 7.5.2018 proběhl zápis dětí do MŠ. Už od osmé hodiny ranní k nám přicházeli natěšení rodiče a prarodiče se svými ratolestmi. Nás těší velký zájem o školku v Podlesí, bohužel zařízení není nafukovací, abychom mohli uspokojit všechny zájemce. Rodiče           s dětmi si školku prohlédli a ve výtvarném ateliéru si mohly děti namalovat obrázek. Jako dárek si každý odnášel velkého barevného motýla. Motýlky pro dětičky připravili naši šikovní předškoláci. Paní kuchařky připravily výbornou buchtičku, kávičku a čajík. Většina malých dětí odcházela ze zápisu s velkým pláčem, aby mohly ještě zůstat ve školce. Doufejme, že jim toto nadšení vydrží :)))))

 

MIRÁKULUM

 

Kouzelné, téměř magické slovo. A stejně tak kouzelný byl i náš celodenní výlet do překrásného parku nedaleko Milovic. Natěšené děti zvládly cestu autobusem jako nic. Vydatně se nasvačily         a netrpělivě vyhlížely vytoužený cíl. Mirakulum předčilo naše představy. Krásné počasí, perfektně upravený park a atrakce pro děti všech věkových kategorií. Všichni jsme byli nadšení z jízdy vláčkem, který nás přepravil do bývalého tankodromu. Děti si mohly vlézt do tanku, prohlédnout zemljanky a vystavená děla. Jako bonus bylo seznámení se stádem koziček. Po zpáteční cestě vláčkem jsme se naobědvali. Holky z kuchyně nám připravily vydatné jídlo a pití na celý den, a tak s plnými bříšky jsme se vydali vstříc dalším dobrodružstvím. Děti byly opravdu velmi poslušné, a proto jsme mohli projít velkou část parku, užít si legraci, prolézačky, houpačky, klouzačky, no prostě vše, co park nabízí. Čas je neúprosný, a když jsme se měli vydat na cestu domů, nikomu se z parku vůbec nechtělo. Po nezbytném vyčůrání jsme nasedli do autobusu, snědli svačinku a skoro všem dětem se únavou zavírala očka. Měli jsme malilinké zpoždění, protože nás v Praze brzdila kolona, ale nikomu to nevadilo. Samozřejmě že největší zájem o čůrání vypukl právě v této koloně, ale nás nic nepřekvapí a připravený kyblíček vše vyřešil:) Všichni rodiče čekali na svoje ratolesti před školkou a druhý den nám mnozí vyprávěli, že děti téměř usínaly u večeře. Výlet se moc a moc povedl. Už teď se děti ptají, kam pojedeme příště?

 

 

 

NAŠI MALÍ HASIČI

 

 

 

DUBEN

 

 

ČARODĚJNICE 2018

 

Čarodějnice se slétají o Filipojakubské noci, ale protože naše děti v noci spí:), slétli se všechny čarodějnice a čarodějové 30. dubna ráno ve školce. A Filipojakubské dopoledne bylo pěkně veselé. Až na jednu výjimku, přišly všechny děti v krásných kostýmech. Maminka Adélky Synkové nám ráno namalovala na obličeje různé pavouky, netopýry a pavučinky. My jí moc a moc děkujeme, že si na nás a děti udělala čas. Dopoledne jsme si zatančili v rytmu čarodějnických písní a po svačince děti skládaly na zahradě školky čarodějnickou maturitu. Všem se to nakonec povedlo. Za odměnu dostali všichni luxusní buřtíček, opečený na ohýnku. Nebyl to obyčejný ohýnek, ale kouzelný. Pomocí pochodní nám plamen zažehli holčička Zeměnka, kluk Větrník a panenka Voděnka. Kouzelným zaříkadlem jsme přivolali chlapečka Plamínka, který nás bude doprovázet až do konce školního roku. S Plamínkem se děti rychle seznámily a dozvěděly se od něj, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. No a po uhašení ohýnku se čarodějnice a čarodějové rozletěli na košťatech do svých domovů.

 

 

 

MYSLIVEC VE ŠKOLCE

 

Ve školce máme mnoho aktivit a nabídek zážitkových programů po děti. Tentokrát nás k velkému nadšení dětí navštívil myslivec se svým bohatým programem a autem plným loveckých psů. Protože nám přálo počasí, mohla se přednáška o lese, zvířátkách a myslivosti konat na zahradě MŠ. Pan myslivec připravil pro děti výukový program se spoustou rekvizit, autentického paroží, ale také mnoho hádanek, obrázků a dárkových předmětů ze dřeva. Přednášku zahájil myslivec troubením na lesní roh, což si mohly všechny děti následně vyzkoušet, ale moc jim to nešlo:)  Hodně jsme se nasmáli u zvuků, které se z lesního rohu linuly. Děti si prohlédly velkou sbírku paroží a rohů, určovaly, komu patří a všechny si potěžkaly. Pan myslivec ochotně odpovídal dětem na zvídavé otázky. Největší zábavu si děti užily se smečkou loveckých psů. Viděly, jak jsou pejsci poslušní a mohly si je pohladit a vyzkoušet na povely. Zábava na celé dopoledne byla pro všechny poučná, i pro paní učitelky. Určitě si tento program objednáme znovu.

 

BŘEZEN

 

MOBILNÍ PLANETÁRIUM

 

 Ve školce se stále něco děje. Mobilní planetárium předčilo naše očekávání.  Zábavně-vzdělávací program Mobilního planetária je určen dětem od 3 let.  Program byl představen v celé řadě mateřských škol, takže jsme se nemuseli obávat, že by pro děti byl program příliš náročný. Dětem se pořady velmi líbily.  Projekci děti navíc sledují vleže, což má relaxační účinek. Pro menší děti byl připraven příběh  Se zvířátky do vesmíru. Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na raketové základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně. Větší děti viděly příběh Korálový útes. Pořady se snaží dětem srozumitelnou formou (prostřednictvím pohádky) vysvětlit základní jevy astronomie. Děti se mohou dozvědět např., proč se na Zemi střídá den a noc, jak se jmenují fáze Měsíce, jak se jmenují nejznámější souhvězdí nebo proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy, či proč jablko padá ze stromu dolů na zem.

 

ÚNOR

 

KARNEVAL 2018

 

   K velké radosti dětí máme každý rok ve školce přehlídku krásných masek. Oblíbený karneval je velkou příležitostí pro maminky, babičky, tatínky a ostatní příbuzné projevit svou kreativitu ve výrobě masek. Skupina FUN ACTIVITY si pro děti připravila opět pásmo písniček, soutěží a různých taškařic. I paní učitelky si zařádily navzdory chřipkové epidemii, která nás již delší dobu trápí. Prohlédněte si fotogalerii a uvidíte, jak nám to slušelo.

 

 

PŘEDŠKOLÁCI VE ŠKOLE

 

Spolupracujeme dlouhodobě se ZŠ na Březových Horách v Příbrami. V rámci přípravy předškoláků navštěvujeme výuku v první třídě, kde máme vždy skvěle připravenou činnost paní učitelky prvňáků. Tento rok spolupracujeme s paní učitelkou Mgr. Liběnou Havlíčkovou. Děti se na setkání ve škole moc těší, protože se zde potkávají s bývalými kamarády z naší mateřinky. Důležité je, že si mohou prohlédnout prostředí, které je od září čeká a okouknout, jak to v té velké škole chodí. Překvapením jsou vždy přestávky, které my ve školce nemáme:)  Děti si zkouší, jaké to je sedět v lavici, hlásit se o slovo, ale také je paní učitelka vyvolává a samozřejmě moc chválí. Nás těší, že se dozvídáme, jak jsou naše děti do školy připravené. Až do konce školního roku budeme každý měsíc školu rádi navštěvovat.   

 

 

LEDEN

 

ČOKOLÁDOVNA

 

Báječně sladký výlet do čokoládovny v Šestajovicích u Prahy jsme si skvěle užili. Připravený autobus na návsi, natěšené děti a vidina ochutnávky sladké čokolády nás hnala kupředu. Cesta proběhla bez nehod (blinkání, čůrání :)). V Šestajovicích nás přivítali mistři ve svém oboru. Děti si po skupinkách vyráběly každý svou vlastní čokoládu a samy si ji zdobily ořechy, mandlemi, kokosem nebo jahodami. Moc je to bavilo. Po těžké dřině dostal každý malý kuchtík kelímek výborné čokolády na ochutnání. V příjemném prostředí s milým personálem čokoládovny jsme strávili opravdu krásné chvilky. Po umytí pusinek od čokolády jsme se vydali na prohlídku farmy s domácími zvířátky. K velkému nadšení dětí mezi námi pobíhal malý kozlík, který nám dělal průvodce. V uzavřeném areálu jsme si prohlédli prasátka, kůzlátka, ovečky, slepičky, kočičky i papoušky. Pěkně nám venku vyhládlo, a tak jsme se vrátili do teplíčka na oběd. Po obědě se vůbec nikomu nechtělo domů:). Nakonec jsme děti přemluvili, že na ně čekají rodiče   a vyrazili jsme směr Podlesí. Zpáteční cesta probíhala klidně. I proto, že nacpaná bříška uspala v teple autobusu téměř všechny děti. Super výlet, kde naše děti opět dostaly velikánskou pochvalu, za to, jak jsou šikovné a slušně vychované. Už se těšíme na další výlet za zábavou a ponaučením.

 

DIVADLO ŠUS

 

Divadélko ŠUS máme ve školce moc rádi. Vždy má pro děti připravené představení, do kterého děti aktivně zapojuje a nesedí tudíž celou dobu na židličce. Máme možnost se protáhnout, zadupat si, zavrtět zadečkem a podobné skopičiny. Nové představení „Skřítek Skříňáček“ bylo plné vtipu, slovních hříček, jazykolamů a logopedických básniček. Skřítek Skříňáček moc špatně mluvil a děti měly za úkol ho naučit správně vyslovovat hlásky C, S, Z, Č, Š, Ž, a nakonec i R a Ř. Všechno dobře dopadlo a skřítka jsme naučili krásně mluvit.

 

 

 ZDRAVOTNÍCI

 

V rámci EVVO výchovy navštěvují školku v Podlesí zdravotníci s různorodým programem. Záchranář Zbyněk přijel do školky s KRVINKOU DÁŠOU. Děti si okamžitě získal a nestačil se divit, co všechno vědí a jak jsou šikovné. S krvinkou jsme si ukázali, jak funguje lidské tělo, jaké máme v těle kosti, co se v našem těle děje, když správně nebo špatně jíme. Zbyněk byl moc překvapený, když mu naše děti vyprávěly, že mají rády ryby a znají zdravé i nezdravé potraviny. Nejvíce jsme se nasmáli při odhalování tajemství lidského mozku. Všichni dostali za odměnu svou krvinku. 

 

 

PROSINEC

 

VÁNOCE 2017

Ježíšek ve školce je vždy očekáván s velkým napětím. Děti jsou natěšené každý rok stejně a horlivě diskutují, jestli náhodou na naši školku nezapomene. Letos s námi slavnostní oběd opět absolvovala také starostka obce Podlesí, paní Marcela Dušková s paní Věrou Jechurovou. Slavnostně vyzdobené stoly, zapálené svíčky (umělé, nebojte se), všichni pěkně oblečeni. A po obědě opravdu přiletěl ŠKOLKOVÝ JEŽÍŠEK. Pod stromečkem děti našly nové stavebnice, pomůcky na hudební, výtvarné, tělocvičné, matematické i logopedické aktivity. Také mnoho knížek a naučných her. Po společném zpívání vánočních písniček a koled už jsme si užívali příjemnou sváteční atmosféru a hraní her pod rozsvíceným stromečkem.

 

 

 

KARLŠTEJN

 

 V krásném adventním období jsme si naplánovali výlet na tajuplný hrad Karlštejn. K velké radosti dětí a překvapení rodičů jsme tentokrát zvolili cestu vlakem. Rozzářené oči dětí v ranním setmělém nádraží v Příbrami nás nenechali na pochybách, že se výlet povede a den si užijeme navzdory chladnému počasí. Holky z kuchyně nás vybavily na cestu samými dobrotami, aby nikdo netrpěl hlady:). Poslední zamávání rodičům a už se vlak rozjíždí. V Berouně nás čekalo dobrodružné přestupování, ale vše jsme jako vždy zvládli na jedničku. Malé útulné nádraží Karlštejn nám poskytlo azyl na svačinku a už šlapeme směr hrad a Muzeum betlémů. K vidění toho bylo opravdu hodně. Kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale také rarity jako jsou betlémy z vosku, cukru nebo chleba. Lákadlem pro děti bylo několik mechanických betlémů, které si samy spouštěly. Následovala hravá dílnička pod vedením zkušené průvodkyně. Děti vyráběly vánoční ozdoby a tvořily z marcipánové hmoty. Po dílničkách nastal čas vyrazit opět na vlak. Cesta zpět nám ubíhala vesele, děti nabité dojmy z povedeného dne byly úžasně hodné. Některým se ve vlaku klížila očka. Byl to opravdu povedený a poučný den.

 

 

 

ČERTI VE ŠKOLCE 2017

 

Opravdová čertovská nadílka čekala na děti v úterý 5. prosince. Děti nechceme strašit, ani v nich pěstovat hrůzu nebo děsy z nadpřirozených bytostí. Proto k nám do školky přichází čerti s Mikulášem a andělem, kteří z knihy hříchů vědí, že tu máme pouze hodné děti. Kdo z dětí si chce čerta pohladit, sedí před ochranným územím a děti, které se bojí, jsou chráněné pomyslnou hranicí. Každé děťátko si Mikuláš zavolá k sobě a společně s andělem ho obdaruje. Nakonec si všichni dohromady zpíváme a čerti si odnáší pekelný hrnec, do kterého děti zavřely všechny ošklivosti ze školky.

 

KORÁLKOVÁNÍ S IVČOU

 

Pro MŠ je vždy přínosem a radostí, pokud s námi spolupracují rodiče a chtějí nám nabídnout i program nebo aktivity pro děti. Velmi děkujeme mamince Patrička a Sárinky, paní Ivě Vogeltanzové. Pro všechny děti si připravila krásný program – výrobu andílka z korálků. Víme, jak je těžké pro děti zvládat jemnou motoriku, ale s pomocí paní Ivy, s trpělivostí a laskavostí se dílo zdařilo. Každý si odnesl malý dáreček a rodiče se v šatně nestačili divit, co naši špunti dokážou. Maminka Iva nás pravidelně podporuje i při jarmarcích, a také nás každý rok pravidelně obdarovává. My si toho nesmírně vážíme, a pokud ještě nemáte dárek pro někoho blízkého, mrkněte se na „Šperky od Ivči“, třeba si vyberete. 

 

U KRMÍTKA

 

Již několik let spolupracujeme s Ekofarmou Orlov, a jsme tomu rádi. Tentokrát si pro nás Orlovští připravili program „U KRMÍTKA“.  Dozvěděli jsme se vše o opeřencích, kde zimují, jaká na ně číhají nebezpečí a jak jim mohou pomáhat děti. Nejtěžší úkol ale bylo umístění krmítka tak, aby se na něj nedostal žádný kocour ani kočka. Místečko nakonec děti vymyslely a dlužno říci, že je hra na mlsného kocoura hodně bavila. Teď už jen zbývá krmítko umístit na zahradu a pozorovat spokojené ptáčky, kteří si přilétají pro potravu.

 

 

ČERTI 2017

 

Naše vyhlášené čertovské rejdování je tradiční akcí MŠ Podlesí a Pivovaru Podlesí. Velký zájem místních i přespolních o rodinnou odpolední zábavu nás moc těší. Po vstupenkách se jen zaprášilo  a Mikuláš měl honičku, aby stihl připravit tolik balíčků, kolik na něj čekalo v sále dětí. Sobotní zábava byla skvělá, čertiáda měla spád, nebyla nouze o legraci a soutěžení. Rodiče se bavili také perfektně, jak jsme si mohli všimnout a oceňujeme jejich aktivitu při tanci i soutěžích. Díky paní starostce Marcele Duškové máme krásné fotografie, podívejte se na fotogalerii. Děkujeme také naší hasičce Terezce Kubů, která rozšířila řady nás, čertic. Moderování se ujala naše vrchní pekelnice Jíťa a nenechala nikoho na pochybách, že je čertice na svém místě. Někdy honila i nás a my nevíme pročJ Jsme s Vámi rádi a doufáme, že i Vy s námi. Ještě že nás ti čerti neodnesli a uvidíme se zase za rok v pivovaru.

Vaše čertice ze školky…

 

 

LISTOPAD

 

 

MARTIN 2017

 

Celý druhý listopadový týden se nesl v duchu oslav svátku svatého Martina. Už ve středu jsme rodičům a všem návštěvníkům naší slavnosti pekli společně s dětmi svatomartinské rohlíčky. Pekařky a pekaři už jsou zkušení, takže nám šlo vše pěkně od ruky. Milé kuchařinky nám připravily těsto a za chvíli už voněla celá školka vanilkou a tvarohem. Děti samozřejmě ztvárňovaly Martina na koni i při výtvarných činnostech. Nám se podařilo dětem zahrát legendu jako pohádku a povedlo se nám i kouzlo s přepůlením pláště pro žebráka. Ale jak jsme to udělali, to neprozradím, vy byste to doma dětem řekli a paní učitelky už by nebyly kouzelnice:) Ve čtvrtek odpoledne se zahrada školky naplnila k prasknutí. Naše milá skupina FUN ACTIVITY si pro nás připravila odpolední program, k dispozici byl teplý čaj slazený i neslazený a po rohlíčkách se jen zaprášilo. Děti musely najít tři velké sněhové koule plné báječných sladkých vloček, které nám napekly maminky – p. Forejtová, p. Marešová, p. Šustrová, p. Hošková a p. Vogeltanzová – byly odměněny voňavou růží a naším velkým poděkováním. Tímto začala báječná Martinská slavnost. Děkujeme všem, kteří přišli, bylo to opravdu krásné odpoledne zakončené světýlkovým průvodem po vesnici. Ohlasy na akci byly opravdu krásné a dětem se vůbec nechtělo domů. Za krásné počasí děkujeme naší řídě Jítě, která nám ho opět nahoře objednala i když s námi nemohla být. Ale teď už s námi bude vždycky:)

 

 

ŘÍJEN

 

 

 

 

 DIVADLO PŘÍBRAM

V pondělí 23.10. ráno se naše děti proměnily v princezny a prince v krásných šatech a nažehlených košilkách. Ani jsme je nemohli poznat, jak jim to slušelo. A důvod? Návštěva divadla Antonína Dvořáka v Příbrami. Na malé scéně jsme shlédli představení                   „O neposlušných kůzlátkách“. Loutkoherci pojali pohádku moderním způsobem. Dětem srozumitelný jazyk, vtípky a tři zlobiví kluci kozlíci se dětem moc líbili. Cestu a představení zvládly všechny děti s přehledem. Byly velmi ukázněné a za odměnu si mohly po představení pohladit vlka a prohlédnout si loutky, ostatní školky tuto možnost neměly. To svědčí o tom, jak máme hodné a vychované děti.

 

 ZDRAVÁ ŠKOLNÍ JÍDELNA

Letošním tématem programu EKOŠKOLY je JÍDLO A SVĚT. Jsme zapojeni do projektu „ZDRAVÁ 5“, „ZDRAVÁ ŠKOLNÍ JÍDELNA“ a „SOLME S ROZUMEM“. Vhodné stravování dětí je tématem, kterým se zabýváme opravdu velmi vážně. Naše kuchařinky nám představují potraviny, ze kterých vaří a ukazují dětem, jak vypadají v nezpracovaném stavu. V tomto týdnu jsme se zabývali špenátem, protože byla k obědu špenátová musaka. Děti si prohlédly lístky špenátu, pověděli jsme si, kde roste a jaké jsou v něm vitamíny. Nakonec špenátové lístky snědla naše želvička Julinka. Vedoucí školní jídelny Martina Mátlová dětem připravila povídání o šípkové omáčce. Přinesla dětem šípky, pověděla jim, kde rostou, že mají trny a jak se zpracovávají. Také jsme se podívali, co všechno se z šípků dá vyrobit. Šípková omáčka k obědu byla mňam a děti věděly, co jedí. Nově pracujeme s projektem „ZDRAVÁ 5“, kde nám holčička Evička a kluk Honzík pomáhají rozpoznat, co je zdravé a nezdravé, a jak je důležité dobře a pravidelně jíst a pít. 

 

 

VANDR S KRTKEM

 

 Deštivé podzimní počasí, skeptické výrazy rodičů, kam že se to v té zimě chceme vydat. Úterní školkové ráno a těžké rozhodování, jestli vyrazíme do EKOCENTRA Orlov za krtkem, nebo výlet zrušíme. Jsme holky ze vsi, takže v osm hodin bylo rozhodnuto. JDE SE!!! Natěšené děti pěkně cupitají s písničkou na autobusovou zastávku směr Orlov. V devět hodin se nám otevřely brány EKOCENTRA a naše průvodkyně nám vyslovily velikánskou pochvalu, protože jiné děti by určitě v takovém mrholení nepřijely. Počasí se nakonec umoudřilo, přestalo pršet, a my jsme si dopoledne super užili. Děti se rozdělily na dvě skupiny a vystřídaly se jak při vzdělávacím programu PUTOVÁNÍ S KRTKEM, tak při krmení zvířátek a povídání o nich. Velmi poutavým příběhem jsme se dozvěděli zajímavosti ze života krtků, pohrabali jsme se v hlíně, hledali drobné živočichy žijící v zemi a hodně se nasmáli. K velkému veselí dětí nás přes plot pozorovaly dvě zvědavé lamy s velkýma očima. Děti odpovídaly na otázky naší průvodkyně a my jsme zjistili, kolik rodičů bojuje na zahrádce s krtky a jakým způsobem:) Po svačince se skupiny vyměnily a po nezbytném čůrání, kakání a smrkání jsme se vydali pěšky do Podlesí, kde na nás čekal teploučký obídek. Cesta nám utekla jako voda, naši malí výletníčci ťapali statečně až do školky. Také dostali všichni sladkou odměnu.

 

 

ČUNDR PUTOVÁNÍ

 

Protože jsme akční a nebaví nás sedět za pecí, naplánovali jsme výlet za exotickými velbloudy do Bohutína a také za zvířátky do příbramského lesoparku. Výlet historickým autobusem z roku 1959 okouzlil malé i velké výletníky. Mladší paní učitelky i děti měly oči navrch hlavy, protože takovou krásu ještě nikdy neviděly. Skvělý pan řidič nám pověděl o historii autobusu, jakou má spotřebu a jak rád o něj pečuje. Autobus je majetkem TS Příbram a díky panu řediteli TS Příbram Liboru Michvocíkovi, jsme si mohli vychutnat jízdu tímto krasavcem. První zastávka – Kozičín. Tady se k nám připojily děti a paní učitelky ze školky Kozičínský Klabánek. Se školkou z Kozičína spolupracujeme rádi a děti mají stravu z naší školní jídelny. Druhá zastávka-Bohutín. Dva velbloudí krasavci přivítali děti a po krátkém povídání jsme si mohli velblouda pohladit a vyfotit se. Nejpřítulnější však byly kozičky, které řádily mezi dětmi a pokoušely se jim schramstnout svačinu. Ještěže jsme měli v batůžkách dostatek mrkve, chleba a jablek. Děti se nemohly od koziček a oslíků odtrhnout, ale už nás čekala cesta na naší třetí a poslední zastávku. Třetí zastávka-Lesopark. Kolik jsme tu viděli zvířátek snad ani nedovedu spočítat. Nádherní bažanti, exotičtí ptáci, krůty, husy, kachny… Děti si mohly také zazvonit na zvoničku. Po takovém výšlapu vyhládne, a tak už vytahujeme ešusy a čekáme, až za námi dorazí naše milé kuchařinky s teplým obědem. Nádherné počasí, teploučko v bříšku, spousta krásných zážitků. Po chvilce odpočinku a hraní se vydáváme pěšky do školky. Všechny děti úžasně zvládly celý den a nikdo nám cestou neusnul 🙂

 

 

PODZIMNÍČCI 2017

 

Krásné podzimní odpoledne na zahradě školky, občerstvení upečené od dětí, maminky, tatínkové, babičky a jejich nejmilovanější  ratolesti tvořící v přátelské atmosféře podzimní skřítky. Těší nás velký zájem o veškeré dění ve školce a aktivní přístup rodičů. Díky vaší šikovnosti máme krásně vyzdobenou školku a plot. Pro děti je úžasné a motivující, když si rodiče najdou odpoledne chvilku času a společně si můžeme popovídat o běhu všedních dní. Právě při těchto odpoledních setkáních bývá prostor pro předání informací o dětech a dění ve školce. Ve shonu pracovního týdne většinou nemáme pro poklábosení prostor. Proto je pro školku a děti důležité, že se akcí s námi účastníte rádi, dobrovolně a s velkým nasazením:)

 

AKTIVNÍ ŠKOLKA

 

Protože jsme školka moderní a aktivní, neustále se snažíme našim dětem přinášet nové podněty, výukové programy a aktivity. Vzhledem k tomu, že jsme se zapojili do kampaně, „Aktivní školka‘‘, budeme chodit s dětmi každou středu do tělocvičny ZŠ Březové Hory v Příbrami. Vždy od 10:00hod. do 10:45hod. budeme cvičit se dvěma lektory, kteří postupně v deseti výukových blocích provedou s dětmi průpravu atletických disciplín i míčových her. Díky několikaleté spolupráci se ZŠ Březové Hory nám ředitel školy Mgr. Jan Pechlák poskytl prostory tělocvičny bezplatně.

 

ZÁŘÍ

maláčci

ADAPTAČNÍ KURZ 2017

 

 

   Jakmile se prázdniny přehoupnou do své druhé poloviny a sluníčko nám začne ukrajovat světlo dříve, všechny holky ze školky mobilizují své síly, aby opět připravily školku pro dětičky a jejich rodiče. Velmi se nám osvědčil „ADAPTAČNÍ KURZ“, nápad paní ředitelky Jitky Lavičkové. Tentokrát se nás ve školce v srpnu sešlo opravdu hodně. Šest adaptačních dopolední, kterými nás provázela projektová pohádka „O veliké řepě“, umožnilo rodičům poznat práci a přístup k dětem celého kolektivu MŠ. Nás těší pozitivní ohlasy a pochvaly. Největší radost nám dělají úsměvy dětiček, spokojenost a nadšení s jakým přicházejí do školky, která už je pro ně dnes místem známým a důležitým. Budeme moc rády, když se na nás budete obracet s nápady, připomínkami nebo pro nás budete chtít připravit nějakou akci. Těšíme se už teď na společné akce s Vámi. Jsme moc rádi, že je naše školka opět obsazena až na doraz 🙂

 

 

TVOŘENÍ V ZÁŘÍ

 

Teprve měsíc je za námi a my už jsme byli tááááákhle šikovní 🙂

 

NÁCVIK U HASIČŮ

 

  I ve školním roce 2017/2018 budeme spolupracovat s podleskými hasiči. Willy Hohl a Terezka Kubů (nemáme jinou Terezku, jen se nám stihla přes prázdniny provdat:) ) budou s dětmi pracovat každý týden. Nezahálíme a nejsme lenoši, takže už ve čtvrtek 14. září dětičky pilně trénovaly v areálu SDH Podlesí. Willy nám připravil ukázkovou překážkovou dráhu a překonávat ji musely jako první paní učitelky. Sportovně strávené dopoledne se dětem moc líbilo a z některých školkáčků už jsou registrovaní hasiči. Průkazy jim ve školce osobně slavnostně předal Willy a Terezka. A tady jsou naši první registrovaní hasiči 🙂

 

HRÁTKY S BOBLES

 

Kdo nás už poznal, tak ví, že se rády hýbeme a tančíme. Ve středu 20.září, nás navštívila lektorka Markéta Novotná, která nám představila BOBLES – dětské prvky na cvičení a rozvoj motoriky. Z prezentace byly děti nadšené a my „úči‘‘ také. BOBLES se dají využít také jako pomůcky pro terapeutické cvičení, na posilování svalového korzetu, rozvíjí dětskou fantazii a představivost. Učí děti balancování, stabilizaci a rovnováze. Prostě nás všechny cvičení BOBLES nadchlo a pomůcky z Eva pěny, která je bezpečná a zdravotně nezávadná, nám říďa Jíťa, zakoupí do školky. Financování bude provedeno ze šablon. Moc děkujeme 🙂

 

EVELÍNKO, NEUTRÁCEJ TOLIK

 

Finanční gramotnost je v současné době téma, které hýbe celým světem. V rámci naplňování osnov RVP, ŠVP a TVP, se tomuto tématu musíme věnovat už v předškolním věku. Díky skvělé nabídce DIVADLA POD ČEPICÍ, jsme mohli dětem představit tok financí, utrácení, banky, bankomaty a šetření. Divadlo nás navštívilo ve čtvrtek 21.9.2017, se svým představením, „Evelínko, neutrácej tolik!‘‘ Velmi vtipně a poutavě pojaté představení, kterému rozuměli i maláčci. Děti se dozvěděly, jak vznikly peníze, co jsou to příjmy a výdaje a jestli si peníze máme půjčovat, nebo ne. S Divadlem Pod Čepicí budeme spolupracovat i nadále. Jestli pak Vám děti doma pověděly o slepičce, která utratila všechny svoje peníze?


Komentáře nejsou povoleny.


Bc. Jitka Lavičková, MBA © 2011 - 2019 Ing. Petr Lavička