Zpět na úvodní stránku

kliknutím na chaloupku se vrátíte na úvodní stránku

školní rok 2016/2017

zpět na fotogalerii

ČERVEN

 

 

CESTA DO VESMÍRU

 

vesmír – 5 – odlet   Výsledek obrázku pro kreslené ufo

A je to. Poslední den je vstávání vždy ve znamení balení. Velký dík všem zaměstnancům rekreačního střediska Zelené údolí Šlovice – Hřebečníky, kteří svou práci dělají s láskou a berou ji jako poslání. Měli jsme se tu báječně a už se těšíme na příští rok.
Snídanička – na co máte chuť, opět plné stoly a výběr od zeleniny až po masíčko.
Po snídani balení tašek. Jako vždy se tu objevil skřítek Zášupšák, který nám tak po různu poschovával věci, a tak hledáme a hledáme a jupííííí, i nacházíme. Celý týden jsme pilně pracovali, takže poslední den je už pouze ve znamení her a legrácek. Už se připravujeme na odlet, a věřte, že když nám děti řeknou, že by tu klidně zůstaly, je to pro nás velká pochvala a pohlazení na duši, i když po těle je už únava znát. Takže děkujeme dětem za krásný týden a děkujeme sobě za skvělou práci:)  Těšíme se na Vás po prázdninách a s některými již v srpnu. Mějte krásné prázdniny a dovolenou.
Ahoj všem – Vaše holky ze školky:))  

 

 

Související obrázek

vesmír 4Související obrázek

Noční galaktická bouře hřměla nad Šlovickým údolím a naši vesmírnou výpravu chtěly přerušit provazce deště. My se však nedáme. Vnitřní prostory areálu nám dávají dostatek prostoru k přesunutí aktivit a tvoření. Po bohaté snídani jsme popřáli Našim Pavlíkům k dnešnímu svátku a hned jupí na tvoření. Pomocí geometrických tvarů sestavujeme vesmírnou raketu. Je to velmi těžký úkol, ale všichni se ho snažíme zvládnout. Po těžkém úkolu si tančíme v rytmu zumby, a protože z nebe stále deštík zebe, ukrýváme se v raketoplánu a cvičíme jógu, aby nám před obědem trochu slehla bříška. Oběd opět mňam, mňam (gulášová polévka, bramborová kaše, uzené, zeleninový salátek), paní kuchařka jen valí oči, kolikrát si dětí chodí přidat a naše zdravotnice Iva nestíhá zapisovat, kolikrát už proběhla „stolička“ 🙂 Po obědě si děti vyžádaly pohádku, a tak za odměnu a výjimečně chvilinku sledujeme počítač namačkaní na sobě a je u toho velká švanda. Jak pravil neznámý autor: TAK JEDINÝ, CO MI TU CHYBÍ, JE TABLET A TELEVIZE“. Poslední úkol z vesmírného deníku plníme po obědě. Zvládly všechny děti a my máme obrovskou radost, že máme tak šikovné děti, tedy pardon, Vy máte šikovné děti. Nám už chybí pouze zanechat stopu ve vesmíru, vyhlásit výsledky, rozdat diplomy a medaile, a také uspořádat večírek na rozloučenou:) Po večírku koupačka, pohádka, zababušit do pelíšku a pěkně se vyspinkat na let do reality. Prosím všechny pozemšťany, aby očekávali přistání raketoplánu dne 30.6. 2017 v 14.30 SEČ U Pivovaru v Podlesí u Příbrami, Česká republika, Evropa, planeta Země.

S pozdravem Na Mars Holky a děti z MŠ Podlesí

 

vesmír 3Související obrázekSouvisející obrázekSouvisející obrázekSouvisející obrázekSouvisející obrázek

Vstáváme s úsměvem, žádná postýlka nebyla mokrá, je to prostě kosmická jízda. Snídaně opět rozmanitá, ovšem je pár jedinců, kteří vyžadují kuličky s mlékem k snídani, obědu i večeři, protože to mají doma:) Díky skvělému prostředí, a hlavně počasí vyrážíme hned ráno na galaktickou projížďku do Čechova mlýna, což je celé dva kilometry pěšky. Je tu krásný elektroskanzen a blízkost řeky Berounky nám skýtá dostatek prostoru pro plnění úkolů. Létající talíře nám slétaly z nebe a na každém talíři byl úkol, který děti musely splnit a velice brzy našly i schovaný vesmírný poklad. Po obědě (uf, to jsme si zase nacpali bříška) a hracím odpočinku máme připraveno vyrábění. Podle vesmírné oblohy sestavujeme souhvězdí na černém podkladu. A slunečné počasí nás opět láká na hřiště, kde dovádíme, až se za břicho popadáme. Ještě splnit úkol z vesmírného deníku a už jsme zase pěkně unavení. Spravedlivě jsme si rozdělili slaďoučký poklad, a po koupeli čekáme, co zase vyvede Berta s Ufíkem. Dobrou noc a zítra zase pošleme zprávy na planetu Zemi.

Perličky dne: Paní učitelka: Děti vyjmenujte planety: A děti jmenují: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn a ÚNOR

Při cestě z výletu říká nejmenovaný autor: Jsem vyčerpanej na ty nohy a nemám ani přestávku, takovej zápřah do kopce, a ještě ke všemu celou cestu táhnu za sebou Michala. (Naše trasa měřila dohromady 2800 m)

Paní učitelka se ptá: Nelo, ty už jsi se někdy topila? Nela: Já už jsem se jednou utopila, ale vůbec to nevadilo:)))))

 

vesmír 2 Související obrázek

Ufounci na nás začali blikat svými žárovčičkami z postýlek kolem půl sedmé ráno. Nezbytná hygiena, česání copánků, umýt lahvičky a jupí na snídani. Kosmické stoly se prohýbají pod tíhou dobrot. Po snídani vybíháme na hřiště, protože musíme mít svaly na další výpravy. Chvilku si pohrajeme a pak se učíme novou písničku „My jsme Lumíci“ a když už máme kytaru, tak zpíváme na celé Šlovické údolí. Po vydatném obědě (pórková polévka, karbanátek, brambory) na nás vesmírná galaxie seslala dešťové kapky, ale protože nejsme z cukru, pod stanovou plachtou jsme hráli hry. Odpoledne bylo ve znamení výroby vesmírného skafandru, což byla velká zábava. A po svačince (jogurt, sýrový rohlík) ještě plníme další úkoly z vesmírného deníku. Na hřišti ještě trénujeme lezení po pyramidě. Máme nesmírně šikovné dětičky, celý den jsme na vzduchu a zpíváme ejchuchu. Večerní sprška, pohádka o Bertě a Ufíkovi, jak pekli dort a teď už jsou naši Ufíci ve vesmírném spánku. Dobrou noc, zítra nás čeká velký vesmírný let.

P.S. Perlička číslo 1 – při výrobě skafandru – Matýsek pravil: Trpělivost přináší růže a odvaha kapsu.

Perlička číslo 2 – „Eminko Hodermarská, znáš nějaké jméno, které začíná na písmeno H?“  Ema: jo, znám, Ema. A Libunka křičí: Taky hochomůrka.

Perlička číslo tři – Iva ukazuje mobil a ptá se: Děti, jak se jmenuje tahle věc a začíná na písmenko M? Filípek – joooo, MELEFON.

 

vesmír 1

Den první – start RaketoplánuKOS

Vesmírný raketoplán odstartoval v 8.30 SEČ. Start i let proběhl v naprostém pořádku. Pouze při přistávacím manévru se jedné člence posádky mírně přitížilo:) V 10. 00 SEČ náš raketoplán přistál na určeném místě. Přivítali nás mimozemšťané, se kterými se nyní učíme komunikovat. Den první vesmírného deníku proběhl hladce, s úsměvy všech zúčastněných. Děti cestu do vesmíru hltají a pěkně se tu řehtají. Kosmická strava v naprostém pořádku:) K obědu rajská omáčka, co hrdlo ráčí, svačinka makovka, večeře knedlo, vepřo, špeno. Vypili jsme hektolitry čaje, šťávy a vody. Program po celý den pestrý. Zahájili jsme projekt CESTA DO VESMÍRU ŠLOVICE 2017. První úkol splněn. Po obědě nás čekalo pátrání po kruzích v obilí a povedlo se. Můžete se podívat na fotografiích. Po chytání vesmírných kobylek následoval trénink létání na létacím talíři (kladce) a šlo nám to výborně. Po večeři a hygieně přiletěla Berta se svou pohádkou o Bertě a Ufíkovi. Spokojeně si teď odfukujeme, léky rozdány, vyčůráno, vykakáno. Jídlo máme bezva, takže balíček KPZ od jedné všímavé maminky ještě nepotřebujeme:) Jedna perlička na dobrou noc: při vybalování pyžámek se malý Venda obrací na paní učitelku se slovy – Hanko, ukaž, jaký máš pyžamo? Hmmmmmm růžový!!! Druhá perlička na dobrou noc: Matěj B. při filosofování – Až mi bude 50, tak tady budu 50 let, a až tady budu 50 let tak budu 50 LET BAJEREM. Třetí perlička na dobrou noc: při odpočinku na dekách se malý Venda obrací na paní učitelku – Ivo, ty si taková moje matračka viď? Tak růžové sny a zítra pokračování vesmírného deníku.

P.S: Chybí jen jeden kartáček na zuby a jedna lahev na pití, takže docela dobrý.  

 

 

 

 

HAVAJ PÁRTY

obr.

 

 

 

 

 

 

 

 

SOUTĚŽ

Naše děti na TV FONKA

https://www.youtube.com/watch?v=ZaUI3bV8YS0

 

 

 

120 LET SDH PODLESÍ

Díky skvělému projektu „JSEM MALÝ, ALE ŠIKOVNÝ HASIČ“, který vymyslela ředitelka MŠ Jitka Lavičková, se děti ze školky mohly aktivně zúčastnit oslav na hřišti v Podlesí. Příjemné sobotní odpoledne, všude kolem usměvavé tváře. Děti ze školky se ihned hlásí k Willymu Hohlovi a Terezce Hůrkové. Jim patří velký dík za obětavost, trpělivost, nasazení a vlídný přístup ke všem školkovým dětem, se kterými se každý týden ve svém volném čase scházeli a učili je všemu, co patří k hasičskému řemeslu. Děti nacvičovaly s velkým nasazením a nejraději u rybníčka, kde je dostatek vody:) Od února, kdy do školky Willy a Terka přišli poprvé, udělaly děti opravdu obrovský kus práce. Ostatně, kdo byl v sobotu na hřišti, viděl opravdový zásah našich nejmenších, záchranu medvěda Kožíška z havarovaného automobilu, masáž srdce i hašení hořícího domu. Rodiče, kteří děti na sobotní odpoledne včas přihlásili, mohou být na svoje mrňousky právem pyšní.Jako i my všechny školkové holky:)

 

PERMONÍCI 2017

Každým rokem se naše školka vydává na malý výlet za Permoníčky do dolu na Březových Horách. Děti jsou úplně skvělé. Jakmile si dají na záda batůžky, zvesela si pochodují a cesta nám pěkně ubíhá. Po příchodu do dolu Anna jsme se posilnili svačinkou, kterou nám připravily holky z kuchyně a pak hurá za Permoníčky. I tentokrát pro nás měli Permoníčci připravený pestrý program. Výpravu do dolu, pohádku s krásnou písničkou a jízdu důlním vláčkem jsme si opravdu užili. Počasí nám opět přálo a cesta  zpět se sluníčkem v zádech nám trvala jen malou chvilinku. Moc děkujeme za malý dáreček a příští rok se znovu těšíme.

 

AKCE POLICIE

 

https://www.youtube.com/attribution_link?a=WDw1TNhQgrM&u=%2Fwatch%3Fv%3DCN-Jd8y5EcY%26feature%3Dshare

 

Již podruhé do MŠ Podlesí zavítala Policie z Příbrami. Děti byly nadšené. Policisté a policistky nám představili své povolání, povídali si s dětmi o důležitosti své práce a největším lákadlem byla prohlídka policejních vozů, které nám policisté přivezli ukázat. Pověděli nám, jak důležité je dbát na bezpečnost při dopravních situacích, ale také o nevhodném chování dětí v běžných denních situacích. Policisté si děti rozdělili do dvou skupin. První skupina si nejprve poslechla krátké poučné příběhy: O ukradené koloběžce, Léky do dětských rukou nepatří a O chůzi na přechodu. Za odměnu si děti mohly vyzkoušet neprůstřelné vesty, čepice, klobouky a posadit se do policejního auta, kde si zkusily mluvit do vysílačky. Druhou skupinu zavedla zásahová jednotka do svého vozu, kde si také děti mohly vše vyzkoušet a osahat. Ochotní policisté a policistky pomáhali dětem s oblékáním a svlékáním vest a helem, a také si každý vyzkoušel, jaké to je mít spoutané ruce. Kde a jak policisté zasahují, a jak celkově náročná jejich práce je, dětem přiblížilo vyprávění policistů, ale také zvídavé otázky našich nejmenších. Zapnutí houkačky bylo pomyslnou třešínkou na dortu. Blažené výrazy dětí vypovídaly o skvěle stráveném dopoledni. Doufáme, že se naše setkání stane příjemnou tradicí a budeme mít možnost se s našimi milými ochránci práva a pořádku setkávat každý rok. Jmenovitě bychom chtěli moc moc poděkovat prap. Michaele Fousové, prap. Lukášu Plojharovi, ppor. Richardu Búthovi, nprap. Vladislavu Martincovi a nprap. Markétě Lovečkové. Moc děkujeme, velice si vážíme vašeho času a těšíme se příští rok. Další informace o návštěvě Policie ČR v MŠ Podlesí naleznete na TV kanálu televize FONKA, která byla po celou dobu s námi.

 

DEN DĚTÍ 2017

Krásné slunné odpoledne jsme si užili při oslavě Dne Dětí na naší zahradě v MŠ. Sportovní odpoledne s rodiči bylo velmi zábavné. Klauni si připravili soutěže, které zvládly i nejmenší dětičky. Skoč do písku, přejdi překážkovou dráhu, prolez tunelem, skoč v pytli a mnoho  jiných. Za každou splněnou soutěž děti dostaly od klauna Šmoulí nálepku. Velkou pochvalu si zaslouží i rodiče, protože se soutěží nebáli a zkusili si je také. Po splnění všech úkolů si děti u klauna vyzvedly balónek a malou pohádkovou knížku. Velké díky patří našim holkám z kuchyně, které připravily výborné zdravé občerstvení k prodeji a Terezce Hůrkové, která nám velmi pomohla. Děti si odpoledne užívaly na 100%. K dispozici byl skákací hrad a malý bazén, ve kterém se zchladil i jeden z klaunů:)

 

ČTEME DĚTEM

Kdopak by si alespoň na chvilku nepřál vrátit se do školky? Devíti studentkám sekundy se to na pár hodin ve středu 7. 6. 2017 podařilo, a to když se zúčastnily celostátního Týdne čtení dětem – projektu, který se v rámci kampaně Celé Česko čte dětem snaží podpořit vztah dětí k literatuře. Holky představily dětem své dvě oblíbené knihy: Paní Láryfáry od Betty MacDonalds a krátký příběh Pět přání. Nakonec vzniklo pásmo her, písniček, předčítání a loutkového představení, ve kterém holky ukázaly nejen svou nápaditost, ale i schopnost improvizace. Školkáčky v Podlesí se jim podařilo zaujmout, a to se počítá. Za celou akci jim patří dík.

KVĚTENSouvisející obrázekVýsledek obrázku pro kreslené jarní květiny

ČISTÉ RUCE 2017

Moc děkujeme úžasným maminkám a zároveň skvělým sestřičkám Marušce Hodermarské a Zuzaně Voslařové za velmi pěkně připravený projekt Čisté ruce. Děti byly seznámeny se zásadami správného mytí rukou zábavnou formou pomocí pohádky a dvou plyšových kamarádů Elma a Keksíka . Ti si s dětmi povídali, co je pro naše tělo správné, a co naopak našemu tělíčku škodí. Také nás naučili krátkou básničku, která nám při mytí rukou pomůže spláchnout všechny bacílky. Pomocí  gumové rukavice, krému a mouky si děti mohly vyzkoušet a zjistit, kolik bacilů na rukou máme. Na závěr dostaly děti velkou pochvalu, obrázky bacilů, omalovánky a jiné pracovní listy. Ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na Vaši další návštěvu.

MAMINKY 2017

Stejně jako vloni, tak i letos jsme připravili pro maminky příjemné odpoledne plné zážitků. Tentokrát to bylo odpoledne v rytmu zumby, s naší Mončou, která si připravila jednoduché taneční sestavy. Děti svým maminkám zazpívaly krásnou písničku za doprovodu klavíru. Po zumbě následovalo občerstvení, které maminkám připravily jejich děti. Maminky se mohly občerstvit ovocem či zeleninou, nebo také limonádou z čerstvého ovoce. Poté jsme se společně přesunuli zpět do herny, kde na maminky čekal malý dáreček.

DUBEN Výsledek obrázku pro velikonoční zajíček

 Nově jsme zapojeni v projektu Skutečně zdravá škola

 

více na:

 

http://www.skutecnezdravaskola.cz/aktuality/skolni-

 

blog/mali-zahradnici-v-materske-skole-podlesi

 

 

PROTIVÍN

Každý rok se vydáváme s dětmi na celodenní výlet. Putování s Úhořicí Uršulou ve Vodňanech a krocení krokodýlů v Protivíně bylo velice zábavné. Po příjezdu do Vodňan nás přivítaly dvě úžasné zaměstnankyně Vysoké školy rybářské. Pro děti měly připravenou stezku ,,Úhořice Uršuly”. Děti plnily úkoly a zábavnou formou se dozvěděly, jak úhoři putují za potravou a rozmnožováním. Za odměnu jsme mohli pozorovat raky říční a dokonce si je podržet v dlani. Po vydatném obědě, který nám připravily holky z kuchyně jsme strávili trochu času v lanovém parku. Pak honem do autobusu. Posilnění obědem jedeme krotit krokodýli. V pekelném žáru džungle se nám je povedlo zkrotit díky zkušenému průvodci a naší ukázněnosti. Nikomu se z povedeného výletu nechtělo jet domů. Krokodýli nám naštěstí nikoho nechytili, tak jsme se vrátili všichni.

 

HAVAJ VAŘENÍ

Aloha. Havaj, pláže, palmy, moře, delfíni to všechno bylo na ostrově, který navštívily naše havajské tanečnice a havajští nápadníci. Na plážovém baru se uskutečnilo míchání koktejlů, příprava ovocných špízů, ovocných misek a palmových talířů, zkrátka samé ovocné dobroty. To všechno připravily naše dětičky, které zvaly kolemjdoucí do svého baru, aby ochutnali a zlepšili si svůj den. Havaj párty se uskutečnila v rámci soutěže Vaříme se zdravou 5. MŠ Podlesí je zapojena do projektu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA a v rámci tohoto projektu se zapojuje aktivně do vyhlášených soutěží.

 

TVOŘIVÁ DÍLNA

Velmi přínosná pro děti je spolupráce s Ekodivadlem ŠUS. Hlavní protagonista divadla si pro děti připravil tvořivé dílničky. Z dřevěných komponentů sestavovaly dohromady zvířátko. Každý si mohl vybrat, zda si vyrobí kočičku, pejska, ovečku nebo zajíčka. Děti si procvičovaly jemnou motoriku, pracovaly s nářadím, kladívkem, hřebíčky, lepidlem a látkou. Po sestavení zvířátka, měly možnost si ho ozdobit látkou a fixem, podle vlastní fantazie. S Ekodivadlem ŠUS budeme i nadále spolupracovat a těšíme se na jejich další návštěvu.

 

 

PLAVÁNÍ 2017

Od konce dubna pravidelně každý čtvrtek dojíždíme na kurz plavání. Učíme se základní plavecké prvky. Nejmenší děti, se s vodou teprve seznamují. Při foukání a plácání do vody, která cáká na všechny strany, jsou děti nejšťastnější. Zdatní plavci, které ve školce také máme, si už při druhé výcvikové hodině vyzkoušeli plavání ve velkém bazénu. Vedli si opravdu skvěle. Za odměnu se trochu ohřáli a zarelaxovali ve vířivce. Menší plaváčci, jsou skvělí potápěči. Pod vodou jsou jako kapříci vodníka Čepečka, mají spoustu úkolů, ale jeden je obzvlášť těžký. Sebrat všechny kolíčky a rozdělovat podle barvy. V bazénu je to velká legrace a zábava. Hodně smíchu a někdy i pár slziček, které zmizí během chviličky. Plaváčky budeme až do konce června.

 

ČARODĚJNICKÉ VZRŮŠO

Abraka dabra, čáry máry, vznes se koště láry fáry. V naší školičce nás navštívila čarodějnice Berta, která přiletěla na svém koštěti a přinesla nám psaní od nejvyšší čarodějnice Orieny. V dopise bylo psáno, že pokud se chceme stát čarodějem a čarodějnicí musíme splnit ČARODĚJNICKOU MATURITU, která obsahovala různé úkoly. Za každý úkol, byl dětem přidělen bodík, který si nalepily na kartičku. Úkolů bylo mnoho, některé lehčí, ale i težší. Přeskočit přes oheň, let na koštěti, překonání pavoučí skrýše, hod kouzelným koštětem a jiné. Celé dopoledne se v čarodějnické školce tancovalo, zpívalo a možná  i trošinku řádilo, ale pst 🙂

 

BŘEZENVýsledek obrázku pro sněženky kreslené

 

KARNEVAL 2017

 

Letošní karneval proběhl v naší školičce. Všechny děti měly nádherné kostýmy. Přehlídka kostýmů byla velmi rozmanitá. Přivítali jsme princezny Elzy, víly, čarodějnice, opraváře, piráty, havajskou tanečnici… Celé dopoledne bylo v rytmu naší oblíbené Zumby. Připravené byly soutěže, odměny a nesměla chybět ani volná zábava.

ÚNOR Výsledek obrázku pro SNĚHULÁK kreslené

 

MRAVENČÍ MUZIKÁL

 

Naše školka spolupracuje se Základní školou na Březových horách v Příbrami. 23. února jsme měli tu čest, shlédnout mravenčí muzikál, který si připravily děti základní školy. Děti hrály muzikál v krásných mravenčích maskách, zpívaly a recitovaly. Potleskem jsme všechny šikovné herce odměnili a předali jim také sladkou odměnu. Paní učitelka ze školy si pro naše malé předškoláky připravila omalovánky s Ferdou mravencem. Děti byly nadšené, že mohou zasednout do lavic a ukázat, jak jsou šikovné. Nakonec jsme dětem ještě jednou poděkovali za krásný dopolední program a pozvali je k nám do školky na Velikonočního zajíčka. Moc se těšíme na jejich návštěvu a na další divadelní představení. 

 

 

PEJSEK VE ŠKOLCE

 

Ve středu 22. února nás navštívila dopoledne paní starostka Marcela Dušková se svým Kavalírkem Brusíčkem. Návštěvu děti vítají vždy s jásotem a s napnutýma ušima poslouchají vše, co jim paní starostka o pejscích říká. Zopakovaly si, jak se k pejskům chovat, a že je potřeba řádný výcvik. O plemenu kavalír nám paní starostka prozradila, že je velice vhodný k dětem a do panelákových bytů, protože je to velice klidné a milé plemeno. Děti nakonec pejska odměnily dobrotami, které mu přinesly. Celá školka děkuje paní starostce za příjemnou návštěvu a těšíme se na další spolupráci.

 

 

HASIČI VE ŠKOLCE

 

Od nového roku vznikla v naší školce nádherná spolupráce s SDH Podlesí a narodil se projekt ,,Jsem malý, ale šikovný hasič“

Každý týden v naší školičce pan Willy Hohl se slečnou Terezou Hůrkovou trénují s našimi dětmi hasičské umění 🙂

Při první návštěvě děti byly seznámeny, co všechno se musí naučit, aby se staly dobrovolnými hasiči. Vázat uzle, umět poskytnout první pomoc a také jak správně uhasit oheň. Při další hodině se děti naučily vázat první uzel, kterému se říká PLOCHÁ SPOJKA. Tento uzel není úplně tak lehké uvázat, ale naši malý šikulové to zvládly na výbornou. Třetí týden přišel pan Vilda s kamarádem Kožíškem. Kožíšek měl ,,autonehodu“ a úkolem dětí bylo, aby mu poskytly první pomoc. Pro děti to byla opravdu velká zkušenost, ale také zábava. Při čtvrté hodině se děti učily spojovat hadice a také je správně smotat. Hrát si na hasiče děti opravdu baví. Pomalu se ve všem zlepšují a už se moc těší na naši první soutěž, kde  předvedou, co se společně s hasiči naučily. Moc děkujeme Willymu a Terezce za ochotu úžasně pracovat s našimi dětmi.

 

KRMENÍ ZVÍŘÁTEK

 

S dětmi ze školky moc rády chodíme na procházky po vesnici a také do lesa. Od Vánoc utekla dlouhá doba. Rozhodli jsme se, že znovu uděláme našim podleským zvířátkům v lese radost. Děti v lese ozdobily stromečky jablky, mrkvičkou a také suchým pečivem. Zvířátkům to určitě udělalo radost a moc jim to chutnalo. 

 

KŘEČEK

 

Naše dětičky jsou velmi šikovné a chovají i různá zvířátka. Tentokrát nám Michalka Fousová přinesla svého křečka. Jmenuje se Bambulka a je moc malý a roztomilý. Každý z dětí si ho mohl pochovat a i se s ním vyfotit. Bambulka byl moc hodný, proto od nás dostal malou dobrotu.

 

PROJEKT NAŠE TĚLO

 

LEDEN

 

ZIMNÍ HRÁTKY

Paní zima nám letos nadělila opravdu hodně sněhu, proto jsme si nejdříve nacvičili biatlon na třídě a potom hned hurá na zahradu. Děti z naší školky berou lopaty, boby, pekáče a začíná pořádná „sranda legranda“ na kopci. A že sněhu není opravdu málo, vyndali jsme i dřevěné lopaty abychom si mohli postavit opravdové iglú jako Eskymáci, o kterých už také víme spoustu věcí. Na naší zahradě nesmí chybět velký pan SNĚHULÁK a jeho velká sněhuláččí  rodinka. Koulovačka a dovádění ve sněhu se dětem líbí nejvíce, zkrátka je to velké dobrodružství.

 

PROJEKT VESMÍR

Celý měsíc leden se děti učily o vesmíru. Přiletěl nás z vesmíru navštívit modrý kamarád Paxi, který nám vše ukázal, naučil a řekl nám spoustu zajímavých informací. Jak to ve vesmíru vypadá, co tam všechno uvidíme. Také nás navštívily kamarádky Pluťanky z planety Pluto. Přiletěly ve veliké červené raketě a na sobě měly bílé skafandry. Děti se s kamarádem Paxim naučily všechny planety Sluneční soustavy, naučily se  i některé souhvězdí hvězd a fáze měsíce. Naše školka se během měsíce proměnila v kosmickou loď, okolo které poletovaly planety, hvězdy, rakety a marťany. Tento projekt se nám moc líbil a pro děti byl velmi poučný.

 

LEDNOVÉ TVOŘENÍ

 

NÁVŠTĚVA DOMU NATURA A VÝSTAVY BROUČKŮ PŘÍBRAM

10. ledna jsme se vydali na výlet. Na návsi u pivovaru na nás čekal autobus, který nás do Příbrami odvezl. Naší první zastávkou byl nově otevřený DŮM NATURA. Jedná se o projekt Ekologického centra Orlov. Když jsme si odložili bundy, rukavice a čepice, následovala prohlídka hotových expozic o CHKO Brdy a historii Vojenského újezdu Brdy. Moc se nám tato expozice líbila, velkoformátové fotografie a noční život v Brdech, včetně zvuků a typické vůně lesa byly opravdu zajímavé a pro nás velkým zážitkem. Dalším zážitkem pro nás byla prohlídka malých zvířátek. Viděli jsme žáby, ještěrky, rybičky… Další naší zastávkou byla výstava pohádky Broučci. Zde jsme viděli spoustu originálních loutek a návrhů z dílny Zdeňka Podhůrského. Součástí prohlídky bylo promítání dvou dílů večerníčku Broučci spisovatele Jana Karafiáta. Výlet se jako vždy podařil a moc se těšíme na další.

 

PROSINEC

 

VÁNOCE 2016

22. prosince jsme s dětmi ve školce oslavili ,,ŠTĚDRÝ DEN“.  Protože si rádi chodíme hrát do lesa, rozhodli jsme se, že odneseme i nějakou tu dobrotu zvířátkům. Děti přinesly dobrot opravdu hodně,  jablíčka, mrkve, suché pečivo. To všechno jsme odnesli do lesa. Při návratu do školky jsme se zastavili na návsi, kde prodávali vánoční kapříky. Děti si je mohly pohladit a kdo se nebál mohl dát kaprovi pusu. Ve školce už na nás čekaly holky z kuchyně, které nám připravily slavnostní oběd. Když jsme si umyli ruce, mohli jsme usednout ke krásně prostřenému stolu, naobědvat se a připít si slavnostně dětským šampaňským. Poté už jsme jen čekali až zazvoní zvoneček, abychom se mohli jít podívat ke stromečku, jaké nám Ježíšek nadělil dárky. Opravdu jsme byli celý rok hodní, protože dárků pod stromečkem bylo tolik, že jsme nestačili kulit oči.  Stavebnice, nové nádobí do kuchyňky, overbally na cvičení, dřevěné lyže, puzzle… Než jsme přistoupili k rozbalování dárků, společně jsme si u stromečku zazpívali Vánoční koledy. Toto krásné sváteční odpoledne s námi prožila i paní starostka Marcela Dušková a pani účetní Věra Jechurová. Bylo to moc krásné, při pohledu na „naše vaše“ zlatíčka se nám všem nějak podezřele leskly oči 🙂

 

ČERTI 2016

 V pondělí  5. prosince nás ve školce navštívil Mikuláš s čertem a krásným andělem. Některé děti se ze začátku trošinku bály, ale nakonec i čerta podrbaly na zádech:) Mikuláš nám přečetl knihu hříchů, ale žádného hříšníka v ní nenašel, protože v naší školce máme moc šikovné a hodné dětičky. Čertům jsme předali smradlavý hrnec plný ošklivých věcí a slov, které ve školce už nechceme. Za svoji statečnost děti dostaly opravdu velké balíčky plných dobrot, které připravila Obecc Podlesí. Všechny děti společně poděkovaly, zazpívaly vánoční koledu a přednesly krásnou básničku. Moc děkujeme  prap. Lukáši Plojharovi, prap. Rostislavu Janouškovi, pprap. Jindřichu Vacínovi, prap. Pavlu Trýskovi, prap. Richardu Báthovi a pprap. Michaele Fousové za milou spolupráci:)

 

ČERTIÁDA 2016

V sobotu 3. prosince se Pivovar v Podlesí proměnil v opravdové peklo. Čertice ze školky si pro děti připravily nádherné odpoledne plné her, soutěží a tance. Zasoutěžili si i rodiče a někdy měli opravdu co dělat, aby úkol splnili. Krásné balíčky dětem předal sám velký Mikuláš, dva andělé a samozřejmě strašliví čerti. Akce se velmi vydařila a čert odešel s prázdným pytlem, což asi znamená, že jsme všichni nejhodnější 🙂 Na památku jsme se mohli s Mikulášem, anděli a čerty vyfotografovat. Děkujeme panu Srchovi za spolupráci a také děkujeme fotografovi Martinu Málkovi za krásné fotografie.

 

 

LISTOPAD

 

 

NÁVŠTĚVA HASIČŮ V PODLESÍ

Výsledek obrázku pro kreslený hasič

V úterý 10. 11. jsme společně navštívili dobrovolné hasiče v Podlesí. Cesta byla strnitá, ale zvládli jsme to! Jako první nás zaujal plápolající ohýnek před budovou. Ale jak takový ohýnek uhasit? Děti bedlivě poslouchaly vyprávění a pozorovaly veškeré vybavení hasičů. Nejvíce se dětem líbilo, když jsi mohly vzít do rukou dětskou požární hadici a nahlédnout do pojízdného vozíku s vybavením. Společně jsme shlédli i video ze závodů, vyzkoušeli si uvázat na provaze plochou spojku a lodní uzel, a na hlavu jsme si nasadili hasičskou helmu. Návštěva u dobrovolných hasičů v Podlesí se nám velice líbila, a těšíme se na další návštěvu a spolupráci.

HLEDÁTE PRO SVÉ DĚTI VHODNÝ KROUŽEK? PŘIHLASTE JE DO KROUŽKU

MLADÝCH HASIČŮ V PODLESÍ, KDE SE NOVĚ ZAHAJUJE ČINNOST S DĚTMI OD

3 – 6 LET. KROUŽEK BUDE PROBÍHAT KAŽDÝ ČTVRTEK V PODLESKÉ

HASIČSKÉ ZBROJNICI OD 15 HODIN.

 

ZDRAVOTNÍCI      

V úterý nás ve školce navštívili dva zdravotníci, Pepa a Zbyšek. Zdravotník Pepa nás seznámil s kamarádem Kryštofem (plyšovým chlapečkem), který na nás čekal v sanitce. S Pepou nám ukázali záchranářský batoh, ve kterém bylo spoustu potřebných věcí k první pomoci. Zahráli jsme si na záchranáře a pacienta. S druhým zdravotníkem Zbyškem jsme si připomněli důležité informace, které nám pomohou zachránit kamaráda. Také jsme si vyzkoušeli ošetřit kamarádovo ,,zranění”.Za odměnu děti dostaly talisman pro štěstí. 

Tento vzdělávací program vstřícnou a zábavnou formou seznámil děti s poskytováním první pomoci. Celý program byl veden formou hry, obsahoval celou řadu důležitých informací. S dětmi jsme se naučily, jak přivolat pomoc a jak se mají zachovat při úrazech a akutních stavech. S pomocí plyšového kamaráda, záchranáře Pepíka, jsme si ukázali, jak zastavit krvácení anebo ošetřit drobná poranění. Děti si všechno prakticky vyzkoušely, což je nezbytná podmínka výuky první pomoci. Součástí programu byla atraktivní ukázka a prohlídka sanitního vozu. Děti si vyzkoušely přístroje, vybavení i celou řadu pomůcek, které záchranáři používají při své práci. Děti si přinesly svého plyšového kamaráda, kterému ošetřily rány, zlomeniny i krvácení pod vedením profesionálních záchranářů. V závěru programu si děti vyrobily postavičku záchranáře Pepíka a obdržely diplomy.

 

KNIHOVNA

 

Ve středu 16.11. 2016 jsme s předškoláky navštívili knihovnu v Podlesí. Děti se dozvěděly, jak to v knihovně chodí, jak se půjčují knihy a také, jak se s knihami zachází. Potom si mohly prohlížet ty knížky, které je nejvíce zaujaly. Z knihy, která se dětem líbila jsme si přečetli krátký příběh. Děti měly za úkol příběh převyprávět. Za odměnu si vyrobily záložku do své vlastní pohádkové knížky. V knihovně najdete mnoho zajímavých knih, a tak neváhejte a knihovnu navštivte.

Knihovna prošla celkovou rekonstrukcí a je moc krásná. Nejenom, že si vypůjčíte s dětmi knihy pro večerní usínání, ale i si můžete v této krásné knihovně posedět a popovídat se sousedy.

 

JARMARK

Ve dnech 24. a 25. listopadu se konal ve školce již tradiční vánoční jarmark. Moc děkujeme všem, kteří si zakoupili výrobky z rukou našich malých výtvarníků a velkých holek ze školky. Ateliér byl zaplněný do posledního místečka a my jsme měli velikou radost z Vašich příznivých ohlasů a slov chvály. Děti jsou moc šťastní, že se jim výrobky povedly a největší úsměv na tváři jim vytvořilo zakoupení jejich výrobků. Moc děkujeme

 

ZAHÁJENÍ ADVENTU

 

 

ŘÍJEN Výsledek obrázku pro KRESLENÝ PAPÍROVÝ DRAK

EKOCENTRUM ORLOV 

Jako každý rok, tak i letos jsme se vydali na Ekofarmu do Orlova. V batůžku si děti nesly svačinku pro sebe, ale nezapomněly ani na zvířátka, která jsme šli navštívit a pozdravit. Zvědavě na nás vykukovala veverka, která se jmenovala Motáček. Děti ji nasbíraly ke svačince šišky na posilněnou. Pokračovali jsme za ovečkami a kozami, kterým děti přinesly jablka a mrkve. Pozdravili jsme i kachny a husy. Poté pro nás byl připravený vzdělávací program. Vyprávění hajného Robátka“. Pan Gardoň z Orlovské farmy měl pro dětí připravené obrázky zvířátek, ptal se dětí, jak se jmenují a kde je můžeme v lese potkat. Za to, jak byly děti šikovné a správně odpovídaly, nám pan Luboš pustil pohádku O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi. A pak už jen batůžek na záda a rychle na dobrůtku, kterou nám připravily naše kuchařinky Irča a Jíťa.

 

ŘÍJNOVÉ ČINNOSTI

NÁVŠTĚVA PRVŇÁČKŮ

S našimi budoucími školáky jsme se vydali prozkoumat lavice 1.třídy našich bývalých školáčků. Paní učitelka Mgr. Jana Placatková měla pro děti připravené úkoly, které naše děti zvládly a ukázaly školákům, jak jsou šikovní. Školáci z 1.A naučili naše děti taneček o ŽABCE a krátkou básničku o SOVĚ. Někteří měli tu možnost si vyzkoušet, jaké to je sedět ve školní lavici. Když zazvonil zvonek na přestávku, děti se nasvačily a školákům rozdaly malé balíčky, ve kterých byly vlastnoručně upečené perníčky. Našim předškolákům se ve škole moc líbilo. Viděli spoustu nových věcí, lavice, tabuli, a také zjistily, že ve škole mají děti přestávku. To u nás ve školce přece není. 

HALLOWEEN

Podzimní čas je vždy spojený s Halloweenem. A jak už to tak bývá, nejvíce si jej užijí děti. Dlabání dýní, výroba strašidýlek a netopýrů. To vše k tomuto předdušičkovému období zkrátka patří. Proto i pro naše dětičky byla připravena velmi těžká práce, kterou zvládly opět na výbornou. Vydlabaly obří, ale i malé dýně, které nám teď krásně zdobí, ale i malinko straší chodníček před školkou . Máme z nich obrovskou radost

 

 

ZÁŘÍ  Výsledek obrázku pro PODZIMNÍ OBRÁZKY KRESLENÉ

 

ADAPTAČNÍ KURZ

V srpnu proběhl v naší školce již tradičně adaptační kurz. Všechny nově přijaté děti měly možnost se svou maminkou docházet do mateřské školy a zvykat si na nové prostředí, kamarády a holky ze školky. Vždy měly připravený program včetně chutné a zdravé svačinky. Takto připravené děti dochází již v září do školky bez pláče a s radostí. Pokud některým dětem tato příprava nestačí, mohou maminky ještě docházet do školky, tak dlouho, jak je potřeba.

 

LOUČENÍ S PANÍ HLOUCHOVOU

Ve čtvrtek 8.9. si naši předškoláčci oblékli reflexní vestičky a vydali se do konzumu v Podlesí rozloučit se s paní Hlouchovou. Děti přinesly malý dáreček a kytičku, která jí vykouzlila úsměv na tváři, ale i slzičku radosti v očích. Všichni jsme popřáli mnoho štěstíčka a zdravíčka. Paní Hlouchová dala dětem za odměnu sladkosti a pamlsky a popřála jim také hodně úspěchu v tomto školním roce. Děkujeme za spolupráci 🙂

 

STOLIČKA

Tuto krásnou nerezovou stoličku do kuchyně pro nás vyrobil pan Srch, za což mu velmi děkujeme 🙂

 

UŽ OD ZÁŘÍ JSME PRACOVITÉ VČELKY

Máme teprve začátek září a už jsme stačili tóóólik práce. Holky ze školky s dětmi se opravdu činí:) Lepíme, kreslíme, stříháme, modelujeme, obtiskáváme ruce i nožky… A těch písniček a básniček co už umíme, to budete koukat 🙂

 

 

ZDRAVÁ PĚTKAProjekt Zdravá pětka

Do naší školky nás přijela navštívit lektorka z programu Zdravá pětka s připraveným programem Zpívánky Zdravé pětky.

Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy. Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Lektoři Zdravé 5 seznamují žáky v rámci dvouhodinového bloku zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem hodiny je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu. Nadační fond Albert poskytuje školám vzdělávací program zdarma. Metodika všech programů je konzultována s odborníky Státního zdravotního ústavu, členkou správní rady Nadačního fondu Albert MUDr. Jarmilou Rážovou, Ph.D., a je také schválena odborníkem na výživu, RNDr. Pavlem Suchánkem, blízkým spolupracovníkem Zdravé 5.

Formou hry děti rozeznávaly, které potraviny jsou zdravé či nezdravé. Proběhla i ochutnávka ovoce poslepu, ta děti velice bavila. Poté měly děti za úkol sestavit zdravou snídani. Zazpívaly si, zatančily a z ovoce a zeleniny postavily obrázek, který si za odměnu mohly sníst. Akce byla velmi vydařená a dětem se moc líbila.

 

PEJSCI

Ve čtvrtek 15.9. jsme měli tu čest poznat nádherného pejska naší paní starostky Fábia. Nejdříve jsme se dozvěděli, jak se máme k pejskům chovat, přistupovat k nim a skamarádit se s nimi.  Poté jsme měli tu možnost shlédnout Fábiovu poslušnost. Fábio vše zvládl na jedničku, poslechl na všechny povely – sedni, lehni, aport a zůstaň. Na závěr se děti s Fábiem pomazlily, vyfotografovaly a předaly trochu dobrot a paní starostce kytičku. Za krásné a příjemné setkání moc děkujeme paní starostce Marcele Duškové.

 

TŘÍDÍME ODPAD

Protože se chystáme do sběrného dvora a protože jsme zapojeni do programu Eko školka, proběhla ve školce akce třídění odpadu. Děti si formou hry třídily odpad a seznámily se       s příběhem o třídění odpadu na interaktivní tabuli. A protože naše staré flétničky už dosloužily a byly rozbité, odnesly je děti do správného kontejneru v obci. Za odměnu si daly závody na velkém hřišti v Podlesí.

 

SBĚRNÝ DVŮR

Výlet do sběrného dvora se nám velmi povedl. Cesta byla o pár krůčku delší, ale naši malí výletníci ji zvládli na výbornou. Cestou jsme potkali nákladní vlak, který na nás zahoukal. Děti byly nadšené, poskakovaly a mávaly s úsměvem. Po příchodu do Sběrného dvora nás přivítal moc milý pan Libor. Řekl nám pravidla, která budeme na dvoře dodržovat a jaký program si pro nás připravil. Z batůžku si děti vyndaly svačinku, trochu se posilnily a potom následovala prohlídka dvora. Pan Libor nám ukázal různé druhy odpadu, které na Sběrný dvůr můžeme přivézt. Například televize, nábytek, pneumatiky, kola a jiný odpad. Nejvíce děti zaujal velký červený stroj na zpracování kompostu. Po prohlídce na nás čekal autobus, který nás odvezl zpátky do školky na obídek 🙂

 

DIVADLO ŠUS

Do školky za námi přijelo Divadlo ŠUS s třemi ekologicky zaměřenými pohádkami – ČERVENÁ KARKULKA, O SMOLÍČKOVI a O PALEČKOVI. Pohádky byly vtipné, ale také nás hodně poučily o tom, jak se máme správně chovat v přírodě. Už víme, že lesu škodí sklo, plasty se nesmí pálit, protože kouř z komínů  ničí ovzduší a víme už i to, že do vody se nesmí lít olej a mnoho dalšího. Dětem se představení moc líbilo. 

Komentáře nejsou povoleny.


Bc. Jitka Lavičková, MBA © 2011 - 2019 Ing. Petr Lavička